Hapi-ness 5K

Age Group Results

May 07, 2016


Results By High Plains Harriers www.highplainsharriers.org


Men: 0- 0 1- 8 9- 9 10-10 11-11 12-12 13-13 14-14 15-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-98
Women: 0- 0 1- 8 9- 9 10-10 11-11 12-12 13-13 14-14 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 99-99

5K Run/Walk

Top

Unknown

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Kyleigh Bingham 243 16   22:19.3 7:12/M
2 Carrie Gulvin 83 46 4:21.6 26:41.0 8:36/M
3 Kathy Kirkaldie 294 184 17:40.5 39:59.8 12:54/M
4 Nelson Sarah 310 197 20:01.9 42:21.3 13:40/M
5 Maura Hanny 295 229 25:39.2 47:58.6 15:28/M
6 Heather Sanders 156 308 37:20.0 59:39.3 19:15/M
7 Linda Lundblad 3 314 38:19.7 1:00:39.0 19:34/M
Top

Unknown

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Jared Killpack 386 47   26:41.4 8:36/M
2 Caleb Dory 370 68 2:02.8 28:44.2 9:16/M
3 Spencer Nelson 311 198 15:47.9 42:29.4 13:42/M
4 Wyatt Strain 183 244 24:19.4 51:00.8 16:27/M
5 Dana Hysong 274 306 32:51.6 59:33.1 19:13/M
Top

Female 2nd Grade and Under

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Libbie Roesler 365 92   31:44.9 10:14/M
2 Natalie Medina 302 155 4:57.7 36:42.6 11:50/M
3 Paige Sanders 159 226 15:19.1 47:04.0 15:11/M
4 Shanna Stinson 280 245 19:17.2 51:02.1 16:28/M
5 Evie Zimmerman 264 278 23:01.4 54:46.3 17:40/M
6 Adelaide Vasek 149 301 26:33.7 58:18.7 18:48/M
Top

Male 2nd Grade and Under

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Flint Hartsky 233 67   28:43.5 9:16/M
2 Noah Reese 202 110 4:20.4 33:04.0 10:40/M
3 Rex Woeck 353 112 4:22.5 33:06.1 10:41/M
4 James Vasek 148 150 7:45.7 36:29.3 11:46/M
5 Rowyn Taff 180 165 8:54.9 37:38.5 12:08/M
6 Emery Schriner 174 211 16:13.5 44:57.1 14:30/M
7 Jonah Smith 219 248 23:18.2 52:01.8 16:47/M
8 Cole Zimmerman 263 276 25:59.5 54:43.0 17:39/M
9 Beau Dory 167 282 26:13.9 54:57.5 17:44/M
Top

Female 3rd Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Kamrie Bingham 8 58   27:59.3 9:02/M
2 Mebbe Wechsler 69 127 6:53.7 34:53.0 11:15/M
3 Ellie Leonhardt 33 131 7:24.8 35:24.1 11:25/M
4 Aspen Turner 262 134 7:32.4 35:31.7 11:27/M
5 Addison Fowler 22 142 8:09.4 36:08.7 11:39/M
6 Eleanor Shumon 58 167 10:07.6 38:06.9 12:17/M
7 Yuxuan Li 34 171 10:37.2 38:36.5 12:27/M
8 Alexa Naschold 44 173 10:52.8 38:52.1 12:32/M
9 Claire Bunning 12 179 11:22.6 39:21.9 12:42/M
10 Elizabeth Peden 48 185 12:04.6 40:03.9 12:55/M
11 Skye Cabrera 13 191 13:32.6 41:32.0 13:24/M
12 Avery Schultz 55 192 13:33.4 41:32.7 13:24/M
13 Pearl Magginda 36 219 18:23.0 46:22.3 14:57/M
14 Calli Cass 14 240 22:20.1 50:19.4 16:14/M
15 Tifrfany Rucinski 52 251 24:04.0 52:03.4 16:47/M
16 Brooklyn Smith 62 262 25:19.7 53:19.0 17:12/M
17 Sarah Lundblad 35 285 27:29.5 55:28.8 17:54/M
18 Alison Boudreau 10 287 28:14.3 56:13.6 18:08/M
19 Alyson Klemt 32 298 30:17.3 58:16.6 18:48/M
Top

Male 3rd Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Lander Solon 354 97   32:10.2 10:23/M
2 Patrick Nguyen 115 116 1:44.2 33:54.5 10:56/M
Top

Female 4th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Laura Brande 11 50   27:11.3 8:46/M
2 Marlo Medina 303 77 3:18.2 30:29.5 9:50/M
3 Michelle Shoales 57 84 3:53.1 31:04.4 10:01/M
4 Eliza Fay 20 104 5:18.4 32:29.7 10:29/M
5 Anna Mukai 43 111 5:52.8 33:04.1 10:40/M
6 Braley Smith 61 129 8:02.1 35:13.4 11:22/M
7 Andee Dory 18 130 8:11.7 35:23.0 11:25/M
8 Jairah Coffin 16 152 9:20.2 36:31.5 11:47/M
9 Carson Heaney 28 169 10:57.4 38:08.7 12:18/M
10 Portia Mobley 42 182 12:41.6 39:52.9 12:52/M
11 Ava Reese 200 210 17:45.3 44:56.6 14:30/M
12 Ashlyn Douville 19 230 20:49.5 48:00.8 15:29/M
13 Aurora Bendik 4 252 24:53.6 52:05.0 16:48/M
14 Lillian Cook 17 253 24:59.7 52:11.0 16:50/M
15 Claire Green 26 257 25:36.0 52:47.3 17:02/M
16 Darylea Dory 385 284 28:15.3 55:26.6 17:53/M
Top

Male 4th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Dominic Eberle 361 27   24:41.9 7:58/M
2 Dimarco Giron 222 53 2:40.6 27:22.6 8:50/M
3 Setch Becker 231 85 6:29.5 31:11.5 10:04/M
4 Spencer Killpack 380 98 7:32.0 32:13.9 10:24/M
5 Mason Sanders 158 307 34:56.8 59:38.8 19:14/M
Top

Female 5th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Evelyn Udezue 68 78   30:40.4 9:54/M
2 Braelyn Fowler 23 89 1:01.0 31:41.4 10:13/M
3 Elise Gerdes 25 93 1:05.2 31:45.6 10:15/M
4 Kaira Clarke 15 100 1:37.3 32:17.7 10:25/M
5 Lily Meyen 41 102 1:44.7 32:25.2 10:27/M
6 Meghan Nguyen 45 107 1:53.8 32:34.2 10:30/M
7 Ashlyn Mathes 38 135 4:58.3 35:38.7 11:30/M
8 Ashlyn Inouye 30 159 6:19.0 36:59.4 11:56/M
9 April Scherden 54 163 6:52.5 37:32.9 12:06/M
10 Riley Pearce 47 201 12:01.0 42:41.4 13:46/M
11 Madison Thompson 67 202 12:02.4 42:42.8 13:46/M
12 Emma Potter 50 217 15:00.5 45:40.9 14:44/M
13 Judy/Yunwen Zhu 72 221 15:44.1 46:24.5 14:58/M
14 Mikayla Allen 1 223 16:04.1 46:44.5 15:05/M
15 Emma Sanders 157 225 16:16.1 46:56.5 15:08/M
16 Marium Sims 296 228 17:00.2 47:40.6 15:23/M
17 Kymber Stinson 278 239 19:15.3 49:55.7 16:06/M
18 Grace Smith 63 250 21:22.2 52:02.6 16:47/M
19 Alexis Boudreau 9 270 23:43.6 54:24.0 17:33/M
20 Lizzie Bennett 5 321 32:59.7 1:03:40.1 20:32/M
Top

Male 5th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Dallin Taff 179 124   34:17.3 11:04/M
2 Jeremy Ruinski 249 190 7:05.9 41:23.2 13:21/M
3 Kelton Rucinski 251 199 8:22.1 42:39.4 13:45/M
4 Jordan Klemt 185 242 16:11.0 50:28.3 16:17/M
Top

Female 6th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Ashlyn Bingham 7 36   25:58.4 8:23/M
2 Lina Woelk 71 37 0:02.3 26:00.7 8:23/M
3 Natalie Six 60 39 0:04.1 26:02.5 8:24/M
4 Samantha Johnson 31 45 0:23.7 26:22.2 8:30/M
5 Anna Roesler 51 54 1:28.1 27:26.5 8:51/M
6 Mikhela Scovil 56 81 4:52.9 30:51.4 9:57/M
7 Lethe Peden 49 83 5:01.4 30:59.9 10:00/M
8 Abby Haglund 27 125 8:32.6 34:31.0 11:08/M
9 Anna McKinley 39 139 9:50.1 35:48.6 11:33/M
10 Jada Allen 282 218 20:19.5 46:18.0 14:56/M
11 Reese Olson 46 249 26:03.6 52:02.0 16:47/M
12 Bailey Holaday 29 273 28:30.1 54:28.5 17:34/M
13 Mercedes Bennett 6 277 28:46.1 54:44.5 17:39/M
14 Delanie Steeve 65 283 29:25.9 55:24.3 17:52/M
Top

Male 6th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Saxton Hartsky 234 18   22:40.7 7:19/M
2 Diego Medina 301 30 2:14.7 24:55.4 8:02/M
Top

Female 7th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Aspen Leonhardt 116 154   36:40.2 11:50/M
2 Mylee McIntyre 348 194 5:01.4 41:41.7 13:27/M
3 Maddie Appelhans 204 216 8:56.7 45:37.0 14:43/M
Top

Male 7th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Kayson Dory 166 269   54:23.6 17:33/M
Top

Female 8th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Elysia Dory 383 69   28:52.3 9:19/M
2 Celeste Bienz 154 231 19:12.5 48:04.9 15:30/M
Top

Male 8th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Merek Meyen 106 12   21:39.0 6:59/M
2 braden six 268 15 0:20.5 21:59.6 7:05/M
3 Conner Killpack 381 22 2:07.2 23:46.3 7:40/M
4 Fletcher Hartsky 232 66 6:44.6 28:23.6 9:09/M
Top

Male 9th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Derk Lyford 369 1   18:18.4 5:54/M
2 Samual Fay 279 20 4:59.5 23:18.0 7:31/M
3 Benjamin Scambler 228 200 24:21.9 42:40.4 13:46/M
Top

Female 16 to 19

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Emily Brande 127 49   26:53.8 8:40/M
2 Ella Dewolf 81 59 1:07.0 28:00.8 9:02/M
3 Jordan French 78 60 1:07.5 28:01.3 9:02/M
4 Hope Martine 91 90 4:47.8 31:41.6 10:13/M
5 Hannah Wright 100 91 4:50.0 31:43.8 10:14/M
6 Haleigh Hurlbut 85 109 5:48.7 32:42.5 10:33/M
7 Kyra Wright 212 188 13:34.7 40:28.5 13:03/M
8 Lauren Elliott 82 246 25:03.8 51:57.6 16:45/M
9 Miranda Palmer 366 259 25:59.1 52:52.9 17:03/M
10 Oranan Maneesriwongual 160 297 31:04.6 57:58.4 18:42/M
Top

Male 16 to 19

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Brendan Rucinski 252 4   19:14.8 6:12/M
2 Heath Geil-Haggerty 284 5 0:03.4 19:18.2 6:14/M
3 Conner Whitman 257 8 1:31.9 20:46.7 6:42/M
4 Philip Henry 253 9 1:33.9 20:48.7 6:43/M
5 Noah Taff 181 56 8:42.8 27:57.7 9:01/M
6 Enrique Onate 346 247 32:43.2 51:58.1 16:46/M
7 Tanner Wright 213 266 35:05.1 54:20.0 17:32/M
8 Kyle Dory 122 267 35:05.6 54:20.4 17:32/M
9 Cameron Dory 121 268 35:06.1 54:20.9 17:32/M
Top

Female 20 to 29

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Erin Havmeyer 288 24   24:01.9 7:45/M
2 Cassa Hollenbeck 255 28 0:49.5 24:51.4 8:01/M
3 Heidi HaneKamp 293 35 1:52.8 25:54.8 8:21/M
4 Saleen Chioda 265 52 3:12.4 27:14.3 8:47/M
5 Abigail Wilkins 104 55 3:55.0 27:56.9 9:01/M
6 Tana Arbury 74 72 5:23.9 29:25.9 9:29/M
7 Brittany Warren 142 82 6:53.0 30:55.0 9:58/M
8 Jacey Day 80 87 7:32.4 31:34.4 10:11/M
9 Abby Sweley 360 88 7:33.4 31:35.4 10:11/M
10 Meghan Kent 87 105 8:29.3 32:31.3 10:29/M
11 Shelby Piche 215 114 9:28.5 33:30.4 10:48/M
12 Andelina Adams 289 119 10:01.9 34:03.8 10:59/M
13 Laura Mills 290 120 10:02.2 34:04.1 10:59/M
14 Courtney Elder 272 121 10:03.7 34:05.6 11:00/M
15 Savannah Elder 273 122 10:04.1 34:06.0 11:00/M
16 Meghann Cranford 349 143 12:12.0 36:13.9 11:41/M
17 Sierra Jech 86 144 12:12.3 36:14.2 11:41/M
18 Shailene Harnish 138 147 12:15.8 36:17.7 11:42/M
19 Emily Quallen 103 156 12:43.4 36:45.3 11:51/M
20 Elise Sulser 359 183 15:51.3 39:53.2 12:52/M
21 Brittney Kupec 88 186 16:03.3 40:05.2 12:56/M
22 Andrea Carter 207 193 17:32.4 41:34.3 13:25/M
23 Kali Gonzales 155 215 21:34.4 45:36.3 14:43/M
24 Erin Lindorfer 90 220 22:21.6 46:23.5 14:58/M
25 Alea Doolittle 194 237 25:51.4 49:53.4 16:05/M
26 Kala Lund 389 238 25:52.3 49:54.2 16:06/M
27 Kali McCrackin Goodenaugh 92 254 28:09.8 52:11.8 16:50/M
28 Michelle Burton 117 271 30:22.5 54:24.5 17:33/M
29 Cortlan Sadd 95 274 30:27.1 54:29.0 17:35/M
30 Kylie Boardman 77 279 30:44.9 54:46.8 17:40/M
31 Erica Barton 76 280 30:53.1 54:55.1 17:43/M
32 Katherine Wilkins 99 299 34:15.5 58:17.4 18:48/M
33 Lexii Dory 124 304 34:36.0 58:37.9 18:55/M
34 Katie Winters 246 317 36:57.0 1:00:58.9 19:40/M
Top

Male 20 to 29

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Guy Litt 308 7   20:20.7 6:34/M
2 Michael Fitzgerald 378 11 1:16.6 21:37.3 6:58/M
3 Rudi Hanekamp 392 21 3:04.2 23:25.0 7:33/M
4 Logan Christensen 371 23 3:39.2 24:00.0 7:45/M
5 Jon Miller 229 32 5:18.5 25:39.3 8:16/M
6 Eric Anderson 242 86 11:00.5 31:21.3 10:07/M
7 Michael Harnish 139 146 15:56.4 36:17.1 11:42/M
8 Evan Pearce 195 157 16:24.9 36:45.7 11:51/M
9 Devin Burton 118 318 40:38.7 1:00:59.5 19:40/M
Top

Female 30 to 39

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Cynthia Dywan 198 25   24:23.2 7:52/M
2 Erin Swingholm 97 29 0:31.5 24:54.8 8:02/M
3 Andrea Hayden 172 38 1:38.8 26:02.1 8:24/M
4 Jodi Standish 276 41 1:41.8 26:05.0 8:25/M
5 Jennifer Banks 75 48 2:21.2 26:44.4 8:37/M
6 Nicole Lehning 352 51 2:50.6 27:13.8 8:47/M
7 Anna Fruhwirth 297 65 3:59.4 28:22.6 9:09/M
8 Michelle Gonzales 356 71 4:58.4 29:21.7 9:28/M
9 Gretl Class 129 74 5:13.2 29:36.5 9:33/M
10 Steve Jones 188 76 5:49.6 30:12.8 9:45/M
11 Nancy McGee 171 80 6:20.3 30:43.6 9:55/M
12 Aimee Appelhans 203 94 7:30.0 31:53.3 10:17/M
13 Ariane Eicke 238 96 7:46.1 32:09.3 10:22/M
14 Robyn Hardesty 306 103 8:04.3 32:27.5 10:28/M
15 Alexia Jones 304 106 8:09.2 32:32.5 10:30/M
16 Erica Leonhardt 113 108 8:13.8 32:37.0 10:31/M
17 Erin Smith 217 126 10:20.6 34:43.9 11:12/M
18 Konea Dory 164 137 11:23.4 35:46.6 11:32/M
19 Paula Vasek 147 151 12:07.5 36:30.8 11:46/M
20 Melissa Coffin 128 153 12:13.3 36:36.6 11:48/M
21 Styanie Van Buren 305 162 13:06.7 37:30.0 12:06/M
22 Ashlie Reese 201 178 14:51.3 39:14.6 12:39/M
23 Audrey Clements 287 189 16:12.4 40:35.7 13:05/M
24 Dianne Thompson 111 205 18:28.5 42:51.8 13:49/M
25 Jeannee Nunn 193 207 19:03.3 43:26.6 14:01/M
26 Anne Schriner 96 213 20:34.7 44:58.0 14:30/M
27 Behany Allen 131 224 22:23.3 46:46.6 15:05/M
28 Katie Uhl 375 232 24:37.3 49:00.5 15:48/M
29 Bess Woodhouse 390 234 24:42.0 49:05.3 15:50/M
30 Sheila Monteith 214 236 25:08.0 49:31.3 15:58/M
31 Ami Cass 146 241 25:57.2 50:20.5 16:14/M
32 Meaghan Stinson 281 255 28:00.9 52:24.2 16:54/M
33 Jenna Strain 182 256 28:15.8 52:39.1 16:59/M
34 Bree Smith 151 261 28:41.9 53:05.1 17:07/M
35 Kendal Douville 357 275 30:10.7 54:33.9 17:36/M
36 Michelle Eberle 363 303 34:05.3 58:28.6 18:52/M
37 Kathryn Ewert 109 312 36:06.7 1:00:30.0 19:31/M
38 Maggie Harris 350 315 36:16.2 1:00:39.4 19:34/M
39 Angel Graves 236 320 38:12.1 1:02:35.4 20:11/M
40 Alexis Ontiveroz 184 322 39:59.0 1:04:22.3 20:46/M
Top

Male 30 to 39

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Chris Schabron 307 2   19:08.0 6:10/M
2 Brian Martisins 372 10 2:23.5 21:31.6 6:56/M
3 Tyler Standish 277 13 2:31.6 21:39.7 6:59/M
4 Dylan Handrich 199 14 2:39.1 21:47.2 7:02/M
5 Jared Studyvin 125 42 7:05.4 26:13.5 8:27/M
6 Peter Leonhardt 114 117 14:47.1 33:55.1 10:56/M
7 Stuart Fowler 275 141 16:59.9 36:08.0 11:39/M
8 Craig Cook 192 206 24:18.2 43:26.3 14:01/M
9 Ron Schriner 173 212 25:49.5 44:57.6 14:30/M
10 Lex Dory 165 292 37:34.7 56:42.8 18:17/M
11 Mike Winters 247 316 41:50.4 1:00:58.5 19:40/M
Top

Female 40 to 49

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Jennifer Lyford 368 43   26:15.5 8:28/M
2 Pepper Six 271 64 2:02.9 28:18.5 9:08/M
3 Cecilia Aragon 105 101 6:07.7 32:23.2 10:27/M
4 Tara Springsteen 102 115 7:23.0 33:38.6 10:51/M
5 Carla Bayne 208 118 7:44.5 34:00.1 10:58/M
6 Julia Duncan 223 132 9:09.1 35:24.6 11:25/M
7 Cynthia Hartung 226 145 9:58.8 36:14.4 11:41/M
8 Marina Giron 221 148 10:02.6 36:18.1 11:43/M
9 Bethel Medina 299 161 11:14.2 37:29.8 12:05/M
10 Angela Taff 177 166 11:24.1 37:39.7 12:09/M
11 Kris Dory 119 170 12:17.9 38:33.5 12:26/M
12 April Heaney 137 174 12:43.0 38:58.6 12:34/M
13 Christine Porter 240 175 12:43.8 38:59.3 12:35/M
14 Marcella Wright 210 187 14:12.6 40:28.1 13:03/M
15 Heather Larson 248 214 18:47.1 45:02.6 14:32/M
16 April Harrison 239 260 26:49.1 53:04.7 17:07/M
17 Jeanne Hahn 135 264 27:47.1 54:02.7 17:26/M
18 Danita Boudreau 168 286 29:29.8 55:45.4 17:59/M
19 Lori Dow 196 290 30:04.8 56:20.3 18:10/M
20 Manie Becker 230 309 33:59.6 1:00:15.1 19:26/M
21 Natellie Jenkins 391 310 34:01.3 1:00:16.9 19:26/M
22 Onies Heckart 175 313 34:15.2 1:00:30.8 19:31/M
23 Rebecca Gonzales 140 319 36:19.4 1:02:35.0 20:11/M
24 Kathryn Rimmasch 260 325 38:49.6 1:05:05.1 21:00/M
Top

Male 40 to 49

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Ben Hornok 256 3   19:13.0 6:12/M
2 Jason Gonzales 358 6 0:44.8 19:57.8 6:26/M
3 Randal Six 266 17 3:17.7 22:30.7 7:15/M
4 Christopher Rucinski 250 19 3:49.7 23:02.7 7:26/M
5 Even Brande 126 26 5:12.6 24:25.6 7:53/M
6 Douglas Scambler 227 57 8:45.4 27:58.4 9:01/M
7 Corey Class 130 73 10:22.0 29:35.0 9:33/M
8 Jason Roesler 364 95 12:53.4 32:06.4 10:21/M
9 Byron Killpack 379 99 13:04.3 32:17.3 10:25/M
10 Galen Woeck 351 113 13:57.7 33:10.7 10:42/M
11 Aaron Taff 178 123 15:03.5 34:16.5 11:03/M
12 Genoe Mathis 362 136 16:28.0 35:41.0 11:31/M
13 Chris Medina 300 160 17:51.5 37:04.5 11:57/M
14 Bryan Shuman 367 168 18:54.3 38:07.3 12:18/M
15 Patrick Hysong 152 177 19:49.2 39:02.2 12:35/M
16 Micheal Dory 384 181 20:32.0 39:45.0 12:49/M
17 Kevin McIntyre 347 195 22:39.8 41:52.8 13:30/M
18 Andrew Woodhouse 388 235 29:55.0 49:08.0 15:51/M
19 Kirk Dory 120 272 35:11.8 54:24.8 17:33/M
20 Nathan Vasek 150 300 39:04.9 58:17.9 18:48/M
Top

Female 50 to 59

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Krista Lewellyn 73 40   26:03.2 8:24/M
2 Peggy McCrackin 93 61 1:58.8 28:02.0 9:03/M
3 Lisa Sherrodd 355 79 4:37.5 30:40.7 9:54/M
4 Heather Warren 141 133 9:22.5 35:25.7 11:25/M
5 Simone Furtado 245 140 10:03.7 36:06.9 11:39/M
6 Eugenie Jackson 170 158 10:54.6 36:57.8 11:55/M
7 Angie Varca 98 204 16:41.6 42:44.8 13:47/M
8 Rondon lake 377 209 18:52.9 44:56.1 14:30/M
9 Debra Dawson 133 222 20:24.6 46:27.8 14:59/M
10 Patty Henry 374 233 22:58.1 49:01.3 15:49/M
11 Liz Ontiveroz 187 243 24:54.4 50:57.6 16:26/M
12 Sharon Brown 269 294 31:32.5 57:35.7 18:35/M
13 Mary Piche 145 302 32:23.5 58:26.7 18:51/M
14 Lorie Thomasy 309 311 34:18.4 1:00:21.6 19:28/M
Top

Male 50 to 59

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Kelly Steiner 220 31   25:26.1 8:12/M
2 Pete Steinkraus 382 34 0:25.6 25:51.7 8:20/M
3 Perry Wechsler 224 44 0:55.0 26:21.2 8:30/M
4 Charlie DeWolf 267 62 2:37.1 28:03.3 9:03/M
5 Bern Haggerty 283 63 2:40.4 28:06.6 9:04/M
6 Dusty Joy 387 70 3:29.8 28:55.9 9:20/M
7 Randy Griesbach 254 75 4:10.8 29:36.9 9:33/M
8 David Mukai 112 138 10:21.9 35:48.1 11:33/M
9 Tim Scherden 153 164 12:09.8 37:36.0 12:08/M
10 Jim Piche 216 172 13:10.6 38:36.7 12:27/M
11 Ed Sheriline 136 176 13:34.3 39:00.5 12:35/M
12 David Henry 134 263 27:53.3 53:19.4 17:12/M
13 Dale Wright 209 265 28:37.1 54:03.3 17:26/M
14 Dean Twitchell 197 291 30:55.6 56:21.7 18:11/M
15 Milton Ontiveroz 186 323 38:57.0 1:04:23.2 20:46/M
Top

Female 60 to 69

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Susan Hanna 291 149   36:22.0 11:44/M
2 Sheri Rayda 163 180 3:05.5 39:27.6 12:44/M
3 Linda Brooks 244 196 5:32.5 41:54.5 13:31/M
4 Guyla Nowak 298 227 11:12.7 47:34.7 15:21/M
5 Pam Langer 292 258 16:29.6 52:51.6 17:03/M
6 Judy Coburn 205 288 19:51.8 56:13.8 18:08/M
7 Kelly Brown 270 293 20:21.2 56:43.2 18:18/M
8 Noma Baetge 107 305 22:17.1 58:39.1 18:55/M
Top

Male 60 to 69

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Van Jacobson 225 33   25:40.1 8:17/M
2 Dan Furphy 285 128 9:24.1 35:04.3 11:19/M
3 Dennis Cook 191 208 17:58.9 43:39.1 14:05/M
4 Steve Coburn 206 289 30:39.2 56:19.4 18:10/M
Top

Male 70 to 98

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 James Boucher 110 203   42:43.8 13:47/M
2 Dennis Rimmasch 259 324 22:20.6 1:05:04.4 20:59/M
Top

Female LJHS Staff

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Cindy Zimmerman 258 281   54:56.2 17:43/M
2 Michelle Uhl 373 295 2:40.2 57:36.4 18:35/M
3 Carol Uhl 376 296 3:01.2 57:57.5 18:42/M