Hapi-ness 5K

Age Group Results

May 16, 2015


Results By High Plains Harriers www.highplainsharriers.org


Men: 1- 8 9- 9 10-10 11-11 12-12 13-13 14-14 15-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-98
Women: 0- 0 1- 8 9- 9 10-10 11-11 12-12 13-13 14-14 15-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-98 99-99

5K Run/Walk

Top

Unknown

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Natalie Six 798 67   27:39.5 8:55/M
2 Michelle Holmes 720 270 18:24.9 46:04.4 14:52/M
3 Brie Culnan 708 316 26:45.2 54:24.7 17:33/M
4 Mairin Sims 797 317 27:05.6 54:45.1 17:40/M
Top

Female 2nd Grade and Under

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Libbie Roesler 648 125   32:42.6 10:33/M
2 MacKenna Schabron 612 149 1:19.7 34:02.4 10:59/M
3 Alexa Naschold 628 197 5:35.6 38:18.2 12:21/M
4 Lisia Taufa 82 260 12:27.3 45:10.0 14:34/M
5 Audra Hague 716 265 12:33.4 45:16.0 14:36/M
6 Tiffany Rucinski 66 281 14:46.3 47:28.9 15:19/M
7 Mia Mathes 699 295 17:14.1 49:56.7 16:06/M
Top

Male 2nd Grade and Under

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Wolf Woelk 4540 93   30:17.0 9:46/M
2 Flint Hartsky 61 114 1:19.0 31:36.1 10:12/M
3 Adam Shepherd 690 183 6:46.9 37:03.9 11:57/M
4 Jonah Smith 5280 205 8:30.7 38:47.8 12:31/M
5 Ethan Hutchison 696 258 14:23.9 44:40.9 14:25/M
6 Carson Knadler 76 268 15:43.5 46:00.5 14:50/M
7 Logan Gamroth 701 282 17:17.8 47:34.9 15:21/M
8 Corbin Donner 636 333 27:35.7 57:52.8 18:40/M
Top

Female 3rd Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Leah Schabron 791 45   26:09.2 8:26/M
2 Laura Brande 737 110 5:07.4 31:16.6 10:05/M
3 Sage McQueary 776 147 7:51.9 34:01.2 10:58/M
4 Andee Dory 748 148 7:52.4 34:01.6 10:58/M
5 Ashlyn Douville 749 172 9:12.9 35:22.1 11:25/M
6 Tyanne Bartel 730 181 10:21.1 36:30.3 11:46/M
7 Adelaide Chai 742 188 11:19.3 37:28.5 12:05/M
8 Anna Mukai 779 190 11:32.2 37:41.4 12:09/M
9 Portia Mobley 780 200 12:20.3 38:29.6 12:25/M
10 Michelle Shoales 795 222 14:42.6 40:51.9 13:11/M
11 Kinley Wade 661 223 14:43.5 40:52.7 13:11/M
12 Jairah Coffin 745 235 15:43.3 41:52.5 13:30/M
13 Daeja Fike 751 242 16:26.9 42:36.1 13:45/M
14 Zoey Lozano 769 243 16:27.2 42:36.4 13:45/M
15 Lillian Cook 746 244 16:27.6 42:36.8 13:45/M
16 Jillian Kylel 768 248 17:23.2 43:32.5 14:03/M
17 Isabelle Fraley 755 255 18:14.0 44:23.3 14:19/M
18 Aurora Bendik 732 276 20:44.6 46:53.9 15:07/M
19 Nevaeh Marshall 773 299 25:09.5 51:18.8 16:33/M
20 Cara Williams 97 318 28:36.4 54:45.7 17:40/M
21 Amelia Stidolph 104 339 32:11.8 58:21.0 18:49/M
Top

Male 3rd Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Spencer Killpack 4880 142   33:32.7 10:49/M
Top

Female 4th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Braelyn Fowler 753 101   30:54.0 9:58/M
2 Averie Perriton 783 121 1:05.2 31:59.3 10:19/M
3 April Scherden 792 165 4:18.5 35:12.6 11:21/M
4 Ashlyn Inouye 764 186 6:32.0 37:26.1 12:05/M
5 Grace Smith 799 204 7:50.2 38:44.3 12:30/M
6 Layla C'Bearing 741 208 8:10.1 39:04.2 12:36/M
7 Madison Thompson 102 219 9:49.1 40:43.2 13:08/M
8 Amelia Tsukimaro 101 230 10:22.0 41:16.1 13:19/M
9 Mikayla Allen 728 241 11:27.4 42:21.4 13:40/M
10 Lily Meyen 610 247 12:17.6 43:11.7 13:56/M
11 Alexis Boudreau 736 251 12:51.6 43:45.6 14:07/M
12 Rachel Taro 103 271 15:11.3 46:05.4 14:52/M
13 Jade Howdeshell 762 289 17:37.8 48:31.9 15:39/M
14 Nora Steinke 105 291 17:39.3 48:33.4 15:40/M
15 Ava Bohlender 735 306 21:41.3 52:35.4 16:58/M
16 Lizzie Bennett 731 307 21:55.9 52:50.0 17:03/M
Top

Male 4th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Jeff Shepherd 689 87   29:37.6 9:33/M
2 Paul Taufa 81 221 11:12.1 40:49.8 13:10/M
3 Kelton Rucinski 65 287 18:23.1 48:00.8 15:29/M
4 Jeremy Rucinski 69 290 18:54.9 48:32.6 15:39/M
Top

Female 5th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Ashlyn Bingham 734 54   26:31.8 8:33/M
2 Lina Woelk 96 66 1:06.7 27:38.6 8:55/M
3 Charly Miller 777 68 1:18.0 27:49.9 8:58/M
4 Isabel Naschold 781 85 2:55.4 29:27.3 9:30/M
5 Anna Roesler 789 86 3:05.5 29:37.4 9:33/M
6 Sadie Smith 800 127 6:13.1 32:45.0 10:34/M
7 Samantha Johnson 767 128 6:18.1 32:50.0 10:35/M
8 Elle Givens 758 152 7:36.3 34:08.2 11:01/M
9 Reese Olson 782 177 9:06.1 35:38.0 11:30/M
10 Taylor Gamroth 757 185 10:41.0 37:12.9 12:00/M
11 Kieran Burns 740 206 12:25.7 38:57.6 12:34/M
12 Mikhela Scovil 793 207 12:26.4 38:58.3 12:34/M
13 Lauren Frick 756 209 12:34.6 39:06.5 12:37/M
14 Delanie Steeve 106 227 14:36.8 41:08.7 13:16/M
15 Mayci Wade 660 249 17:11.0 43:42.9 14:06/M
16 Seneca Shoales 796 250 17:11.1 43:43.0 14:06/M
17 Alayna Hutchison 763 254 17:47.7 44:19.5 14:18/M
18 Kathryn Salmons-Midgett 790 279 20:38.1 47:09.9 15:13/M
19 Mercedes Bennett 733 285 21:27.7 47:59.6 15:29/M
20 Elizabeth Ferris 750 300 25:24.8 51:56.7 16:45/M
21 Alexa Brizuela 738 301 25:31.4 52:03.3 16:47/M
22 Anna Jacobsen 765 303 25:32.3 52:04.2 16:48/M
23 Oivia Mansfield 771 304 25:33.2 52:05.1 16:48/M
24 Morgan While 98 323 29:18.3 55:50.1 18:01/M
25 Anne Stone 192 348 33:18.2 59:50.0 19:18/M
Top

Male 5th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Saxton Hartsky 63 42   25:47.9 8:19/M
2 Cole McQueary 617 96 4:47.6 30:35.6 9:52/M
3 Sean Lang 4600 156 8:22.0 34:09.9 11:01/M
4 Paul Steinke 707 277 21:18.6 47:06.5 15:12/M
Top

Female 6th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Aspen Decker 747 105   31:04.7 10:01/M
2 Rebecca Lyford 770 115 0:35.4 31:40.2 10:13/M
3 Laila Shepherd 794 131 1:54.3 32:59.1 10:38/M
4 Charlotte Fraley 754 138 2:20.1 33:24.9 10:46/M
5 Mia Pearce 662 141 2:25.0 33:29.8 10:48/M
6 Anabel Coca 744 151 3:00.5 34:05.3 11:00/M
7 Jay Robinson 788 159 3:31.2 34:35.9 11:09/M
8 Kayla Vasquez 643 160 3:39.4 34:44.2 11:12/M
9 Katelyn McPherson 4680 161 3:46.2 34:50.9 11:14/M
10 Makayla Fly 752 162 3:49.9 34:54.6 11:15/M
11 Sarah Martin 774 163 3:53.5 34:58.3 11:17/M
12 Brayden Bleak 5100 168 4:14.9 35:19.6 11:24/M
13 Fiona Mobley 778 201 7:25.7 38:30.5 12:25/M
14 Sasha Putnam 786 263 14:06.3 45:11.0 14:35/M
15 Isabelle Spivey 107 264 14:06.8 45:11.5 14:35/M
16 Baileigh Hamaker 759 308 21:47.5 52:52.3 17:03/M
Top

Male 6th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Joshua Donner 638 123   32:38.4 10:32/M
Top

Female 7th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Abigail Whitman 651 8   20:44.8 6:41/M
2 Heidi Schnoeder 4580 35 4:11.4 24:56.3 8:03/M
3 Lindsay Stevens 672 169 14:35.2 35:20.1 11:24/M
4 Madeline Jablin 626 174 14:40.0 35:24.9 11:25/M
5 Kelsey Wilson 4950 233 20:53.1 41:38.0 13:26/M
6 Ashley Potter 704 237 21:09.2 41:54.1 13:31/M
7 Katherine Ballard 653 337 37:29.4 58:14.3 18:47/M
Top

Male 7th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Mason Swingholm 4520 10   21:14.4 6:51/M
2 Merek Meyen 590 14 1:00.5 22:15.0 7:11/M
3 Bridger Bleak 5080 18 1:39.2 22:53.7 7:23/M
4 Braden Six 664 21 1:40.8 22:55.3 7:24/M
5 Conner Killpack 4890 38 4:06.7 25:21.2 8:11/M
6 Langdon Miller 631 40 4:25.8 25:40.2 8:17/M
7 Fletcher Hartsky 533 41 4:28.4 25:42.8 8:17/M
8 Kaden Scovil 183 49 5:09.3 26:23.7 8:31/M
9 Elijah Jablin 625 73 6:50.6 28:05.0 9:04/M
10 George Yost 719 81 7:47.8 29:02.2 9:22/M
11 Nick Ferris 4820 305 31:19.8 52:34.2 16:57/M
12 Harrison Steeve 5170 309 32:36.8 53:51.2 17:22/M
13 Joshua Arulsamy 4840 310 32:37.9 53:52.3 17:23/M
Top

Female 8th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Kyleigh Bingham 548 22   22:56.5 7:24/M
2 Morgan Billington 526 37 2:07.3 25:03.8 8:05/M
3 Ashlyn Titensor 93 108 8:19.2 31:15.7 10:05/M
4 Teryn White 541 137 10:25.5 33:22.0 10:46/M
5 Jenna Swingholm 4510 224 18:08.7 41:05.2 13:15/M
6 Rachel Steele 5470 345 36:47.6 59:44.1 19:16/M
Top

Male 8th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Derk Lyford 681 1   18:07.7 5:51/M
2 Carter Sell 694 9 2:50.3 20:58.0 6:46/M
3 Kellan Vasquez 644 34 6:44.4 24:52.1 8:01/M
4 Graham Dewey 187 52 8:20.2 26:27.9 8:32/M
5 Dominik Trenchard 5140 98 12:42.4 30:50.1 9:57/M
6 KARSTEN sorenson 727 119 13:48.9 31:56.6 10:18/M
Top

Female 9th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Courtney Hamilton 639 57   26:44.1 8:37/M
2 Kate Eliason 5010 92 3:13.3 29:57.4 9:40/M
3 Emily Brande 543 109 4:32.0 31:16.2 10:05/M
4 Cathryn Lang 4620 130 6:12.1 32:56.2 10:37/M
5 Taylor While 73 225 14:21.8 41:05.9 13:15/M
6 Kim Molvar 5480 344 32:59.7 59:43.8 19:16/M
7 Cheyenne Robinson 194 346 33:01.0 59:45.1 19:16/M
8 Olivia Adams 195 347 33:03.1 59:47.2 19:17/M
Top

Male 9th Grade

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 William McInroy 4570 3   18:55.3 6:06/M
2 Brendan Rucinski 70 7 1:42.3 20:37.7 6:39/M
3 Conner Whitman 650 13 3:02.6 21:58.0 7:05/M
4 Isaac Greenwaldd 72 15 3:19.6 22:15.0 7:11/M
5 Lander Stone 189 17 3:57.7 22:53.1 7:23/M
Top

Female 16 to 19

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Andie Saylor 614 47   26:12.1 8:27/M
2 Brynli Bleak 5090 62 1:06.1 27:18.2 8:48/M
3 Erin Lindorfer 188 63 1:06.9 27:19.0 8:49/M
4 Tabitha Schilt 4780 76 2:05.8 28:18.0 9:08/M
5 Jordan French 693 173 9:10.9 35:23.0 11:25/M
6 Nadia Torok 5310 184 10:55.5 37:07.6 11:58/M
7 Eloise Fadial 85 189 11:25.1 37:37.2 12:08/M
8 Tyler Smith 4760 193 11:37.0 37:49.1 12:12/M
9 Carolina Chong Liao 4960 196 11:58.3 38:10.5 12:19/M
10 Hailey Hamilton 640 252 17:33.7 43:45.8 14:07/M
11 Sarah Weber 589 256 18:11.6 44:23.7 14:19/M
12 Darcy Alvarez 5500 283 21:25.6 47:37.7 15:22/M
Top

Male 16 to 19

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Kevin Baldwin 618 6   20:05.9 6:29/M
2 Adam Sorenson 726 11 1:12.0 21:18.0 6:52/M
3 Nick Reeves 5030 20 2:48.6 22:54.6 7:23/M
4 Porter Stevens 671 171 15:14.8 35:20.7 11:24/M
Top

Female 20 to 29

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Catherine Schmidt 4470 27   23:38.1 7:37/M
2 Sandra Biller 74 32 1:09.6 24:47.8 8:00/M
3 Tess Holmes 677 48 2:41.7 26:19.9 8:29/M
4 Jackie Barcal 645 50 2:47.6 26:25.8 8:31/M
5 Kylea Spiker-Kruger 4810 82 5:42.7 29:20.9 9:28/M
6 Sierra Stutzman 632 102 7:16.7 30:54.9 9:58/M
7 Rachel Edie 656 132 9:21.5 32:59.7 10:38/M
8 Sydney Ernst 538 134 9:35.5 33:13.7 10:43/M
9 Meghan Kent 611 139 9:47.0 33:25.2 10:47/M
10 Melyssa Flinchum 5230 155 10:31.2 34:09.4 11:01/M
11 Brandy Gillies 682 164 11:27.0 35:05.2 11:19/M
12 Britton Hammit 4650 175 11:56.8 35:34.9 11:28/M
13 Brianna Wagman 641 179 12:27.2 36:05.4 11:38/M
14 Stephanie Young 539 202 14:53.6 38:31.8 12:25/M
15 Andrea Slosser 678 210 15:28.6 39:06.8 12:37/M
16 Kayla Davis 4770 213 15:37.6 39:15.8 12:40/M
17 Lindsey Young 705 215 16:14.5 39:52.7 12:52/M
18 Katelyn Stout 665 228 17:30.8 41:09.0 13:16/M
19 Kelley Fisher 588 229 17:37.5 41:15.7 13:18/M
20 Shannon Conk 633 231 17:38.4 41:16.6 13:19/M
21 Kali McCrackin 654 236 18:15.0 41:53.2 13:31/M
22 Megan Smerud 666 328 32:55.0 56:33.2 18:15/M
23 Kara Schuebel 619 338 34:42.4 58:20.6 18:49/M
24 Katie Uhl 714 342 35:57.1 59:35.3 19:13/M
25 Paige Elliott 676 353 39:25.4 1:03:03.5 20:20/M
Top

Male 20 to 29

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Michael Fitzgerald 5000 12   21:43.7 7:00/M
2 Aaron Kugler 4800 31 2:37.9 24:21.6 7:51/M
3 Todd Anderson 193 46 4:27.1 26:10.8 8:26/M
4 Brady Flinchman 5250 61 5:19.7 27:03.4 8:44/M
5 Andrew Goodenough 655 75 6:32.1 28:15.9 9:07/M
6 Brad Cox 5330 99 9:07.1 30:50.8 9:57/M
7 Stephen Martin 669 145 11:54.9 33:38.7 10:51/M
8 Alexander Davis 4750 192 16:04.8 37:48.6 12:12/M
Top

Female 30 to 39

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Kristy Palmer 4850 23   23:00.8 7:25/M
2 Nicole Wade 658 29 0:52.4 23:53.3 7:42/M
3 Jennifer Bartel 5040 30 1:17.8 24:18.7 7:50/M
4 Marina Latchininsky 4920 43 3:00.2 26:01.1 8:24/M
5 Erin Spann 5150 44 3:06.4 26:07.3 8:25/M
6 Ashley Decker 4730 51 3:25.7 26:26.6 8:32/M
7 Anne Schriner 529 55 3:31.6 26:32.5 8:34/M
8 Andrea Hayden 534 56 3:41.6 26:42.5 8:37/M
9 Megan Finkle 5410 58 3:47.5 26:48.3 8:39/M
10 Nicole Lehning 92 70 4:56.9 27:57.8 9:01/M
11 Erin Swingholm 4490 71 4:58.1 27:59.0 9:02/M
12 Amber Meyer 4740 74 5:09.4 28:10.3 9:05/M
13 Kristina Williams 544 80 5:36.9 28:37.8 9:14/M
14 Michelle Gonzales 721 89 6:50.6 29:51.5 9:38/M
15 Jacque Stonum 621 90 6:52.1 29:53.0 9:38/M
16 Sarah Pruis 622 91 6:52.7 29:53.6 9:38/M
17 Heather Holbert 627 111 8:24.9 31:25.8 10:08/M
18 Suzette Perriton 5070 120 8:57.4 31:58.3 10:19/M
19 Katrina Durfey 585 122 9:21.7 32:22.6 10:26/M
20 Tara Springsteen 181 124 9:40.4 32:41.3 10:33/M
21 Leah White 540 144 10:34.8 33:35.7 10:50/M
22 Kari de Castro 5350 146 10:49.4 33:50.3 10:55/M
23 Kristy Schabron 613 150 11:03.1 34:03.9 10:59/M
24 Colleen McQueary 616 154 11:08.2 34:09.1 11:01/M
25 Melissa Coffin 4560 157 11:27.0 34:27.9 11:07/M
26 Leah Kyle 532 167 12:15.5 35:16.4 11:23/M
27 LaNessa Stevens 670 170 12:19.4 35:20.3 11:24/M
28 Angela Bowlds 5120 176 12:36.1 35:37.0 11:29/M
29 Sherry Wells 5220 180 13:14.5 36:15.4 11:42/M
30 Pam Oiler 630 182 13:32.8 36:33.6 11:47/M
31 Livy Lewis 683 203 15:42.4 38:43.3 12:29/M
32 Kimberly Shepherd 691 214 16:49.4 39:50.3 12:51/M
33 Dianne Thompson 530 220 17:43.3 40:44.2 13:08/M
34 Amy Smith 5380 238 19:05.4 42:06.3 13:35/M
35 Gretel Tovar 685 257 21:35.9 44:36.8 14:23/M
36 Jody Evans 692 259 22:08.9 45:09.8 14:34/M
37 Jenny Taufa 79 261 22:09.5 45:10.4 14:34/M
38 Christi Hutchison 695 262 22:09.8 45:10.7 14:34/M
39 Amanda Knadler 75 269 23:00.2 46:01.0 14:51/M
40 Rebecca Coca 4660 274 23:40.3 46:41.2 15:04/M
41 Holly Gamroth 700 284 24:37.6 47:38.5 15:22/M
42 Nicole Choi 547 302 29:02.8 52:03.7 16:47/M
43 Shannon Fly 4690 312 30:53.9 53:54.8 17:23/M
44 Michelle Senecki 5440 321 32:46.6 55:47.5 18:00/M
45 Megan Candelaria 5160 326 33:22.9 56:23.8 18:11/M
46 Ali Scovil 184 331 34:51.2 57:52.1 18:40/M
47 Erin Smith 5290 334 34:56.0 57:56.9 18:41/M
Top

Male 30 to 39

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Chris Schabron 4480 2   18:43.9 6:02/M
2 Chris Copenhaver 4900 4 0:30.1 19:14.1 6:12/M
3 christopher merrill 4990 19 4:10.2 22:54.2 7:23/M
4 Travis Laurence 88 25 4:47.0 23:31.0 7:35/M
5 Gus Stonum 5190 26 4:48.0 23:32.0 7:35/M
6 Sam Finkle 5400 59 8:05.0 26:49.0 8:39/M
7 Randy Bowlds 5130 60 8:14.9 26:58.9 8:42/M
8 Christian Greaser 4700 65 8:53.6 27:37.6 8:55/M
9 David Wells 5210 77 9:34.5 28:18.5 9:08/M
10 Byran Killpack 4870 78 9:39.3 28:23.3 9:09/M
11 Mark Wade 659 107 12:26.5 31:10.5 10:03/M
12 Laran Despain 527 195 19:11.4 37:55.4 12:14/M
13 Andy Smith 5300 217 21:55.4 40:39.4 13:07/M
14 James Swingholm 4500 226 22:22.2 41:06.2 13:15/M
15 Juan Munoz 684 253 25:34.2 44:18.1 14:17/M
16 Chris North 5430 322 37:05.0 55:49.0 18:00/M
17 Warren Greaser 5270 325 37:38.7 56:22.7 18:11/M
Top

Female 40 to 49

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Jodi Bills 86 79   28:27.4 9:11/M
2 Colleen Lang 4630 106 2:41.6 31:09.0 10:03/M
3 Jennifer Lyford 680 117 3:20.3 31:47.7 10:15/M
4 Jolene Roesler 647 126 4:16.2 32:43.6 10:33/M
5 Heather Adamson 587 136 4:53.2 33:20.6 10:45/M
6 Sue Sexton 83 140 5:00.2 33:27.6 10:47/M
7 Erin Campbell-Stone 190 153 5:41.2 34:08.6 11:01/M
8 Amy Ernst 537 158 6:05.2 34:32.6 11:08/M
9 Diahann Jablin 624 194 9:27.4 37:54.8 12:14/M
10 Patricia Hysong 4970 211 10:39.9 39:07.3 12:37/M
11 Chris Compton 5200 234 13:22.4 41:49.8 13:29/M
12 Tanya Smith 5360 239 13:39.1 42:06.5 13:35/M
13 Joy Fike 535 245 14:10.5 42:37.9 13:45/M
14 Valerie Taro 91 272 17:38.7 46:06.2 14:52/M
15 Jennifer Zenor 686 278 18:39.7 47:07.1 15:12/M
16 Heather Larson 68 288 19:38.3 48:05.7 15:31/M
17 Stacey Reeves 5060 314 25:50.5 54:17.9 17:31/M
18 Laure Roush 711 320 27:04.9 55:32.4 17:55/M
19 Trish Jacobsen 657 327 28:04.4 56:31.8 18:14/M
20 Shelly Donner 635 335 29:36.4 58:03.8 18:44/M
21 Laurel Ballard 652 336 29:45.6 58:13.0 18:47/M
22 Lisa Smith 5370 354 35:32.5 1:04:00.0 20:39/M
Top

Male 40 to 49

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Jason Gonzales 722 5   19:15.8 6:13/M
2 Jeffrey McQueary 615 24 3:49.4 23:05.2 7:27/M
3 Christopher Rucinski 67 28 4:35.6 23:51.4 7:42/M
4 Even Brande 542 36 5:45.7 25:01.5 8:04/M
5 Galen Woelk 4530 94 11:02.0 30:17.8 9:46/M
6 LeRoy Martin 668 95 11:07.8 30:23.6 9:48/M
7 nathan Eliason 5020 103 11:46.6 31:02.5 10:01/M
8 Gene Lang 4610 129 13:39.1 32:54.9 10:37/M
9 Jason Roesler 649 135 14:02.7 33:18.5 10:45/M
10 Felix Naschold 629 198 19:03.7 38:19.5 12:22/M
11 David Wilson 4940 232 22:21.6 41:37.4 13:25/M
12 Koni Taufa 80 267 26:10.6 45:26.4 14:39/M
13 Robert Steinke 706 292 29:18.7 48:34.5 15:40/M
14 George Mathes 698 296 30:41.9 49:57.8 16:07/M
15 Denny Reeves 5050 315 35:02.4 54:18.3 17:31/M
16 Eric Lewis 62 330 38:35.0 57:50.8 18:39/M
17 Rory Palmer 5110 341 40:14.8 59:30.6 19:12/M
18 Paul Stone 191 343 40:25.8 59:41.7 19:15/M
Top

Female 50 to 59

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Peggy McCrackin 528 69   27:50.5 8:59/M
2 Lyly Galles 5240 97 2:59.2 30:49.7 9:56/M
3 Elizabeth Traver 4550 118 4:00.8 31:51.3 10:16/M
4 Heather Warren 77 143 5:43.7 33:34.3 10:50/M
5 Simone Furtado 78 178 8:13.3 36:03.9 11:38/M
6 Melissa Bardsley 4830 212 11:17.8 39:08.3 12:37/M
7 Shawna Otte 623 216 12:05.2 39:55.8 12:53/M
8 Diana Dennison 5260 240 14:26.5 42:17.0 13:38/M
9 Tracy Bennett 4790 246 15:19.9 43:10.5 13:55/M
10 Eileen Torok 5320 280 19:25.7 47:16.3 15:15/M
11 Lisa Cox 531 286 20:09.3 47:59.9 15:29/M
12 Karen Steeve 5180 311 26:03.5 53:54.1 17:23/M
13 Maura Hanning 703 313 26:07.0 53:57.5 17:24/M
Top

Male 50 to 59

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Rob Hamlin 4980 16   22:15.0 7:11/M
2 Mike Ernst 536 33 2:34.0 24:49.0 8:00/M
3 Marce Vasquez 642 53 4:14.7 26:29.7 8:33/M
4 Murray Schroeder 4590 72 5:47.4 28:02.4 9:03/M
5 andrew thorne 4910 83 7:07.4 29:22.4 9:28/M
6 Bern Haggerty 4860 84 7:10.6 29:25.6 9:29/M
7 Warren Cox 5340 88 7:26.3 29:41.3 9:35/M
8 Brian Culnan 709 100 8:36.8 30:51.8 9:57/M
9 Tim Shoales 679 116 9:28.0 31:43.0 10:14/M
10 Tim Scherden 634 166 12:58.5 35:13.5 11:22/M
11 David Mukai 549 191 15:27.9 37:42.9 12:10/M
12 Laurenie Coca 4670 275 24:26.7 46:41.7 15:04/M
Top

Female 60 to 69

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Karen Ommen 71 64   27:27.4 8:51/M
2 Nancy Herth 5390 187 9:59.6 37:27.0 12:05/M
3 Linda Brooks 64 218 13:13.6 40:41.1 13:07/M
4 Jane Greaser 4710 273 19:07.0 46:34.4 15:01/M
5 Margi Cook 687 293 21:59.0 49:26.5 15:57/M
6 JoAnn Fulton 186 297 23:03.4 50:30.9 16:17/M
7 Pam Langer 646 319 27:45.4 55:12.8 17:48/M
8 Chris Knudsen 545 340 31:04.2 58:31.6 18:53/M
9 Kathleen Bertoncelj 712 349 32:32.9 1:00:00.3 19:21/M
Top

Male 60 to 69

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Van Jacobson 89 39   25:31.7 8:14/M
2 Brian Francis 4930 133 7:36.4 33:08.1 10:41/M
3 Dennis Cook 688 294 23:55.5 49:27.2 15:57/M
4 Kerry Greaser 4720 324 30:50.4 56:22.2 18:11/M
Top

Female 70 to 98

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Sandra Eike 182 332   57:52.4 18:40/M
2 Sandy Wasmuth 724 350 3:06.1 1:00:58.6 19:40/M
Top

Male 70 to 98

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 James Boucher 620 199   38:25.3 12:24/M
2 Ryan Fulton 185 298 12:07.1 50:32.5 16:18/M
3 Reed Pedrick 84 329 18:08.2 56:33.5 18:15/M
Top

Female LJHS Staff

Place Name Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Amy Creed 725 104   31:04.3 10:01/M
2 Drew Hutchinson 95 112 0:28.3 31:32.7 10:10/M
3 Abby Miller 94 113 0:28.9 31:33.3 10:11/M
4 Diane Hague 717 266 14:12.9 45:17.3 14:36/M
5 Debbie Fisher 723 351 31:03.6 1:02:07.9 20:02/M
6 Carol Uhl 715 352 31:06.7 1:02:11.1 20:04/M