Silent Trails

Age Group Results

October 12, 2013


Results By High Plains Harriers


Men: Top Finishers 0-29 30-39 40-49 50-99
Women: Top Finishers 0-29 30-39 40-49 50-99

Runner

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Cordelia Zars Laramie WY 348 20 1   1:27:46.4 8:17/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Chris Schabron Cheyenne WY 362 29 1   1:15:33.3 7:08/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kristi Ruben Cheyenne WY 751 43 4   1:41:03.9 9:32/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jason Gonzales Laramie WY 324 41 14   1:25:55.1 8:06/M
Top

Female 29 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Abi Bever Cheyenne WY 299 23 2   1:38:09.6 9:16/M
2 Gwynn Barrows Laramie WY 765 26 3 1:49.7 1:39:59.3 9:26/M
3 Erika Smull Fort Collins CO 192 22 6 5:03.1 1:43:12.8 9:44/M
4 Amanda Beres Casper WY 358 24 7 6:01.9 1:44:11.5 9:50/M
5 Jill Woltkamp Laramie WY 171 27 8 6:40.8 1:44:50.4 9:53/M
6 Amanda Robbins-Lilley Laramie WY 305 26 9 6:48.0 1:44:57.7 9:54/M
7 Sandra Biller Laramie WY 357 26 20 9:48.6 1:47:58.2 10:11/M
8 Jessie Wilburn Fort Collins CO 189 27 21 10:50.3 1:48:59.9 10:17/M
9 Christine Ramsey Logan UT 341 26 22 11:26.3 1:49:36.0 10:20/M
10 Kelly Baxter Laramie WY 197 25 27 18:17.8 1:56:27.5 10:59/M
11 Alyssa Wechsler Laramie WY 298 28 28 18:40.8 1:56:50.4 11:01/M
12 Tanya Halliday Blacksburg VA 180 26 32 24:17.0 2:02:26.7 11:33/M
13 Hanna Arzigian Laramie WY 303 21 37 28:09.4 2:06:19.0 11:55/M
14 Ami Cobb Fort Collins CO 190 24 41 28:51.9 2:07:01.5 11:59/M
15 Larissa Edwards Laramie WY 311 23 45 32:01.0 2:10:10.6 12:17/M
16 Jalyn Anderson Larami WY 752 28 48 35:24.8 2:13:34.4 12:36/M
17 Laura Lloyd-Owen Cheyenne WY 181 21 56 1:06:31.8 2:44:41.4 15:32/M
Top

Male 29 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Brian MacPherson Fort Collins CO 182 25 2   1:17:30.1 7:19/M
2 Nik Deininger Laramie WY 310 26 3 0:16.0 1:17:46.2 7:20/M
3 Tyler Kjolstad Laramie WY 367 28 6 1:48.7 1:19:18.9 7:29/M
4 Scott Foley Cheyenne WY 166 24 7 1:57.9 1:19:28.1 7:30/M
5 Lonac Horsecow Colorado Springs CO 777 28 9 3:55.1 1:21:25.2 7:41/M
6 Kyle Schmidt Laramie WY 784 24 11 5:52.6 1:23:22.8 7:52/M
7 Adam Marsh Laramie WY 768 24 12 7:54.2 1:25:24.4 8:03/M
8 Robert Jenson Laramie WY 750 23 16 11:06.3 1:28:36.5 8:22/M
9 Michael Brazell Laramie WY 336 28 25 16:32.1 1:34:02.2 8:52/M
10 Kai Goldenstein Laramie WY 300 15 26 17:00.1 1:34:30.3 8:55/M
11 Josh Fuller Sheridan WY 337 25 27 17:22.0 1:34:52.2 8:57/M
12 Eli Lilley Laramie WY 306 27 29 20:06.3 1:37:36.5 9:12/M
13 Chad Pfeif Fort Collins CO 762 29 30 20:17.0 1:37:47.2 9:13/M
14 Andrew Fluckiger Laramie WY 199 22 31 20:20.3 1:37:50.4 9:14/M
15 Tyler Miller Greeley CO 346 28 32 21:00.3 1:38:30.4 9:18/M
16 Ken Hilron Laramie WY 340 23 35 23:59.7 1:41:29.8 9:34/M
17 Andy Brew Fort Collins CO 755 23 36 24:59.9 1:42:30.1 9:40/M
18 Grant Smith Laramie WY 344 28 37 25:11.1 1:42:41.2 9:41/M
19 Dean Wandersee Guernsey WY 753 24 39 25:34.6 1:43:04.8 9:43/M
20 Andrew Bohler Laramie WY 372 27 41 26:29.2 1:43:59.3 9:49/M
21 Adam Wlostowski Fort Collins CO 763 25 57 36:47.2 1:54:17.4 10:47/M
22 Alex Obrecht Cheyenne WY 758 27 68 54:05.9 2:11:36.1 12:25/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ruth Hitchcock Laramie WY 304 33 11   1:45:15.4 9:56/M
2 Katie Robinson Fort Collins CO 767 35 12 0:13.6 1:45:29.1 9:57/M
3 Marie Vida Fort Collins CO 773 32 13 0:15.3 1:45:30.8 9:57/M
4 Victoria Funk Fort Collins CO 177 37 15 0:54.9 1:46:10.3 10:01/M
5 Rebecca Biles Laramie WY 790 37 16 1:07.2 1:46:22.6 10:02/M
6 Doro Lindtke Laramie WY 314 33 17 1:16.6 1:46:32.0 10:03/M
7 Amy Dreger Broomfield CO 164 30 18 1:45.0 1:47:00.4 10:06/M
8 Carrie Williams Cheyenne WY 338 30 23 6:37.1 1:51:52.6 10:33/M
9 Becky Fournier Cheyenne WY 332 30 24 6:37.3 1:51:52.7 10:33/M
10 Katherine Melland Fort Collins CO 785 32 25 10:20.8 1:55:36.2 10:54/M
11 Taca Carter Johnstown CO 317 36 26 10:41.7 1:55:57.1 10:56/M
12 Leahj White Laramie WY 349 33 30 15:21.5 2:00:36.9 11:23/M
13 Jolene Roesler Laramie WY 186 39 34 18:00.3 2:03:15.7 11:38/M
14 Denise Frye Casper WY 760 30 35 18:20.9 2:03:36.3 11:40/M
15 Laurel Genzoli Laramie WY 312 30 38 21:20.3 2:06:35.7 11:57/M
16 Reilly Diloner Laramie WY 354 33 39 21:21.4 2:06:36.9 11:57/M
17 Jennifer Hess Laramie WY 313 33 40 21:44.4 2:06:59.8 11:59/M
18 Cassandra Walck Arvada CO 165 31 46 26:13.7 2:11:29.1 12:24/M
19 Rachel Ryckman Denver CO 757 31 47 26:20.4 2:11:35.8 12:25/M
20 Nora Testerman Fort Collins CO 786 32 49 29:56.3 2:15:11.8 12:45/M
21 Athena Kennedy Laramie WY 323 36 53 38:45.2 2:24:00.6 13:35/M
22 Sally White Cheyenne WY 184 32 57 59:26.2 2:44:41.6 15:32/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ragan Driver Laramie WY 776 30 4   1:17:55.4 7:21/M
2 Nick Clark Fort Collins CO 308 39 5 0:55.0 1:18:50.5 7:26/M
3 Ryan Burch Fort Collins CO 766 34 8 2:26.8 1:20:22.2 7:35/M
4 Mike Hinterberg Fort Collins CO 787 34 10 4:14.4 1:22:09.9 7:45/M
5 Nate Hoyt Laramie WY 322 39 13 7:48.3 1:25:43.8 8:05/M
6 Lee Roberson Fort Collins CO 774 30 15 8:59.3 1:26:54.8 8:12/M
7 Ryan Quinne Ft Collins CO 307 31 17 12:31.3 1:30:26.8 8:32/M
8 Brian Martisius Laramie WY 343 32 18 12:57.4 1:30:52.8 8:34/M
9 Kyle James Laramie WY 200 30 19 13:09.8 1:31:05.3 8:36/M
10 Maciej Pike-Biegunkski Laramie WY 342 36 20 14:02.8 1:31:58.2 8:41/M
11 Casey Cheesbrough Laramie WY 319 32 23 14:39.9 1:32:35.4 8:44/M
12 Jeff Suloff Laramie WY 318 36 40 25:24.1 1:43:19.5 9:45/M
13 Josh Gray Fort Collins CO 309 30 45 27:32.8 1:45:28.2 9:57/M
14 Derrik McCuen 325 39 46 30:14.0 1:48:09.5 10:12/M
15 Tom Hromatka Fort Collins CO 321 34 47 30:39.2 1:48:34.6 10:15/M
16 Evan O'Toole Laramie WY 168 30 50 33:48.7 1:51:44.2 10:32/M
17 Luke Esch Cheyenne WY 764 33 54 35:42.2 1:53:37.7 10:43/M
18 Andy Wells Guernsey WY 754 31 58 38:21.1 1:56:16.6 10:58/M
19 Pat Goltl Bridgeport NE 363 39 60 40:01.8 1:57:57.3 11:08/M
20 Matt Floud Cheyenne WY 359 36 61 40:57.6 1:58:53.1 11:13/M
21 Michael Gray Casper WY 761 33 64 45:41.1 2:03:36.6 11:40/M
22 Matt Obrecht Cheyenne WY 756 37 66 47:08.1 2:05:03.6 11:48/M
23 Gregory Nickerson Laramie WY 355 31 67 48:41.0 2:06:36.5 11:57/M
24 Alex May Fort Collins CO 778 39 70 57:16.5 2:15:12.0 12:45/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Johnna French Laramie WY 347 43 5   1:42:47.4 9:42/M
2 Catharine Speights Fort Collins CO 193 49 14 3:20.4 1:46:07.9 10:01/M
3 Cheryl Miller Cheyenne WY 198 45 19 4:49.3 1:47:36.8 10:09/M
4 Christine McCarrick Laramie WY 179 42 29 14:08.4 1:56:55.9 11:02/M
5 Ennette Larson-Meyer Laramie WY 369 49 33 20:03.5 2:02:50.9 11:35/M
6 Brenda Alexander Laramie WY 371 49 36 21:27.3 2:04:14.8 11:43/M
7 Celeste O'Connor Fort Collins CO 195 42 42 24:26.8 2:07:14.3 12:00/M
8 Chryss Cada Fort Collins CO 329 45 43 24:27.0 2:07:14.4 12:00/M
9 Kim Bunning Boulder CO 365 44 50 34:24.6 2:17:12.0 12:57/M
10 Amy Krist Laramie WY 361 44 52 39:18.4 2:22:05.8 13:24/M
11 Kari Shriner Cheyenne WY 353 49 54 59:42.1 2:42:29.5 15:20/M
12 Debra Powell Fort Collins CO 196 47 58 1:17:55.7 3:00:43.2 17:03/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Scott Slusher Fort Collins CO 194 43 21   1:32:07.1 8:41/M
2 Pete Thrasher Fort Collins CO 326 40 24 0:43.7 1:32:50.8 8:45/M
3 Jj Rams Casper WY 339 49 33 8:54.7 1:41:01.8 9:32/M
4 Fred George Cheyenne WY 333 43 34 8:57.7 1:41:04.8 9:32/M
5 Mike Rubsam Fort Collins CO 772 43 38 10:53.1 1:43:00.2 9:43/M
6 Micahel McDowell Fort Collins CO 175 42 48 16:56.8 1:49:04.0 10:17/M
7 Tanner Merton 364 44 51 20:12.3 1:52:19.5 10:36/M
8 Noah Miles Laramie WY 351 47 52 20:29.6 1:52:36.8 10:37/M
9 Jesse Gately Fort Collins CO 174 40 53 21:04.6 1:53:11.7 10:41/M
10 Mark Jablin Laramie WY 169 42 55 21:48.8 1:53:55.9 10:45/M
11 Scott Hunter Laramie WY 315 43 56 21:50.3 1:53:57.5 10:45/M
12 John Broom Fort Collins CO 327 48 62 26:50.2 1:58:57.4 11:13/M
13 Matt Dumm Fort Collins CO 320 40 63 28:23.7 2:00:30.8 11:22/M
14 Chris Wages Buffalo WY 345 40 65 32:56.2 2:05:03.4 11:48/M
15 Steve Warden Pike Franklin TN 331 44 69 41:27.6 2:13:34.8 12:36/M
16 Brandon Dixon Cheyenne WY 334 43 74 1:39:21.7 3:11:28.8 18:04/M
17 Brian Walter Fort Collins CO 191 45 75 1:43:35.1 3:15:42.3 18:28/M
Top

Female 50 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Mary Boyts Laporte CO 791 53 10   1:45:07.3 9:55/M
2 Kathie Krempels Cheyenne WY 328 54 31 17:08.4 2:02:15.8 11:32/M
3 Nancy Lockwood Laramie WY 360 53 44 24:37.3 2:09:44.7 12:14/M
4 Elisa Randall Laramie WY 356 51 51 36:58.2 2:22:05.5 13:24/M
5 Janine Thompson Cheyenne WY 350 51 55 57:22.4 2:42:29.8 15:20/M
Top

Male 50 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Patrick Eastman Laramie WY 782 51 22   1:32:08.7 8:42/M
2 Torrey Powers Cheyenne WY 792 50 28 4:22.1 1:36:30.8 9:06/M
3 Ed Sherline Laramie WY 370 53 42 12:18.0 1:44:26.7 9:51/M
4 James Walker Houston TX 301 53 43 12:52.7 1:45:01.4 9:54/M
5 Quentin Morgan Mibarrie AU 302 52 44 13:10.5 1:45:19.2 9:56/M
6 John Lawless Cheyenne WY 316 56 49 18:55.1 1:51:03.9 10:29/M
7 Kent Shriner Cheyenne WY 352 50 59 24:54.5 1:57:03.3 11:03/M
8 Eric Easton Casper WY 330 57 71 46:41.8 2:18:50.6 13:06/M
9 Marc Wall Laramie WY 789 62 72 57:21.5 2:29:30.3 14:06/M
10 Bob Dixon Cheyenne WY 335 68 73 1:39:15.4 3:11:24.2 18:03/M

*Overall place within gender.