Silent Trails

Age Group Results

October 09, 2010


Results By High Plains Harriers


Men: 0-29 30-39 40-49 50-99
Women: 0-29 30-39 40-49 50-99

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Nicole Gurnicz Casper WY

103

29

1

1

1:22:38.2

7:48/M

 

 
Top

Overall Female Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Johnna French Laramie WY

37

40

1

2

1:31:03.1

8:35/M

 

 
Top

Female 29 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

Time Back

1

J.J. Johnson Laramie WY

135

28

1

9

1:36:52.4

9:08/M

 

2

Elisabeth Boersma Laramie WY

97

28

1

10

1:38:18.7

9:16/M

1:26.3

3

Karah Wilson Fort Collins CO

124

29

1

12

1:40:14.6

9:27/M

3:22.2

4

Sandra Biller Laramie WY

77

23

1

16

1:42:26.1

9:40/M

5:33.7

5

Wiesje Bryan Laramie WY

96

27

1

18

1:43:50.8

9:48/M

6:58.4

6

Cassandra Garcia Laramie WY

60

22

1

19

1:45:14.8

9:56/M

8:22.4

7

Jill Schulze Laramie WY

146

23

1

23

1:47:16.8

10:07/M

10:24.4

8

Sabrina Cales Laramie WY

82

29

1

29

1:51:41.0

10:32/M

14:48.6

9

Shana McDermott Laramie WY

144

26

1

35

1:54:23.4

10:47/M

17:31.0

10

Sarah Towler Cheyenne WY

110

29

1

38

1:55:37.3

10:54/M

18:44.9

11

Lindsay Sartorius Johnstown CO

61

27

1

45

2:00:18.4

11:21/M

23:26.0

12

Laura Hansen Fort Collins CO

115

27

1

48

2:02:06.8

11:31/M

25:14.4

13

Rhianna Poss Hugo CO

59

29

1

52

2:05:40.2

11:51/M

28:47.8

14

Lindsay Martin Fort Collins CO

122

24

1

54

2:05:57.0

11:53/M

29:04.6

15

Barbara Heggie Laramie WY

108

29

1

55

2:06:10.2

11:54/M

29:17.8

16

Mandy Kauffman Laramie WY

38

28

1

57

2:06:27.8

11:56/M

29:35.4

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Tina Stoner Ft Collins CO

107

39

1

4

1:33:55.3

8:52/M

 

2

Cherilyn Sackal Fort Collins CO

75

35

1

5

1:34:26.5

8:55/M

0:31.1

3

Jessica Cable Fairbanks AK

94

32

1

6

1:34:38.6

8:56/M

0:43.3

4

Ranie Lynds Laramie WY

41

34

1

8

1:36:06.5

9:04/M

2:11.2

5

Kristy Palmer Laramie WY

30

30

1

13

1:40:22.6

9:28/M

6:27.3

6

Wendy Thorvaldson Rawlins WY

80

36

1

14

1:41:28.3

9:34/M

7:33.0

7

Tina Willson Laramie WY

95

31

1

20

1:45:18.9

9:56/M

11:23.6

8

Reilly Dibner Laramie WY

148

30

1

21

1:45:58.2

10:00/M

12:02.8

9

Jennifer Langevin Casper WY

64

37

1

22

1:46:50.8

10:05/M

12:55.4

10

Kiona Ogle Laramie WY

58

36

1

24

1:48:31.7

10:14/M

14:36.3

11

Daphne Dubach Denver CO

113

30

1

25

1:49:09.5

10:18/M

15:14.2

12

Katie Smith Steamboat CO

111

31

1

26

1:49:14.7

10:18/M

15:19.4

13

Molly Cuffe Steamboat Springs CO

88

37

1

27

1:50:36.6

10:26/M

16:41.2

14

Jenny Powers Fort Collins CO

44

35

1

31

1:52:21.2

10:36/M

18:25.9

15

Robynn Palmer Laramie WY

163

33

1

32

1:52:31.9

10:37/M

18:36.5

16

Christine McCarrick Laramie WY

151

39

1

33

1:52:44.9

10:38/M

18:49.5

17

Katie Ruff Cheyenne WY

132

30

1

34

1:53:12.3

10:41/M

19:16.9

18

Jennifer Lyford Laramie WY

112

39

1

39

1:55:39.0

10:55/M

21:43.7

19

Monia Haselhorst Laramie WY

65

39

1

43

1:59:21.8

11:16/M

25:26.5

20

Elizabeth Dooher Loveland CO

19

34

1

46

2:00:42.9

11:23/M

26:47.6

21

Stacie Karle Longmont CO

91

39

1

49

2:02:25.9

11:33/M

28:30.5

22

Jennifer Hess Laramie WY

21

30

1

51

2:05:35.0

11:51/M

31:39.6

23

Cecily Broomfield Fort Collins CO

42

32

1

53

2:05:53.9

11:53/M

31:58.6

24

Qiurong Wang Laramie WY

89

30

1

56

2:06:26.5

11:56/M

32:31.1

25

Natalie MacSalka Laramie WY

25

32

1

58

2:06:38.1

11:57/M

32:42.8

26

Athena Kennedy Laramie WY

98

33

1

61

2:14:59.7

12:44/M

41:04.3

27

Anna Leavitt Steamboat Springs CO

105

38

1

63

2:20:07.8

13:13/M

46:12.5

28

Molly C. McCutcheon Watkins Fort Collins CO

126

35

1

64

2:37:26.6

14:51/M

1:03:31.2

29

Emily Ahearn Cheyenne WY

51

31

2

65

3:19:00.0

18:46/M

1:45:04.6

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Sarah Konrad Laramie WY

27

43

1

3

1:32:12.2

8:42/M

 

2

Kristi Ruben Cheyenne WY

45

40

1

7

1:34:44.0

8:56/M

2:31.7

3

Aj Harnish-Yager Cheyenne WY

33

43

1

11

1:39:43.3

9:24/M

7:31.1

4

Tawna Bovero Cheyenne WY

12

43

1

17

1:43:37.8

9:47/M

11:25.5

5

Nancy Brizuela Laramie WY

69

49

1

28

1:50:54.3

10:28/M

18:42.1

6

Amy Krist Laramie WY

53

41

1

30

1:51:52.2

10:33/M

19:40.0

7

Enette Larson-Meyer Laramie WY

150

46

1

40

1:57:20.0

11:04/M

25:07.8

8

Mariela Botella Houston TX

26

44

1

41

1:57:53.6

11:07/M

25:41.4

9

Kathryn Cotton Cheyenne WY

92

44

1

42

1:58:40.0

11:12/M

26:27.8

10

Julia Duncan Laramie WY

120

40

1

44

1:59:48.9

11:18/M

27:36.7

11

Brenda Alexander Laramie WY

149

46

1

47

2:00:43.3

11:23/M

28:31.1

12

Jennifer Swanson Fort Collins CO

128

40

1

50

2:03:02.6

11:36/M

30:50.4

13

Shannon Allstott Bellvue CO

56

44

1

59

2:09:50.8

12:15/M

37:38.6

14

Celeste Harvey Fuquay Varina NC

34

44

1

60

2:12:21.8

12:29/M

40:09.6

15

Roberta Mecklenburg Fort Collins CO

114

48

1

62

2:19:39.8

13:10/M

47:27.5

 
Top

Female 50 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Mary Boyts Laporte CO

123

50

1

15

1:42:03.6

9:38/M

 

2

Susan Jennett Laramie WY

52

50

1

36

1:54:31.4

10:48/M

12:27.7

3

Carol Palmer Gillette WY

84

55

1

37

1:54:47.6

10:50/M

12:43.9

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Nick Clark Fort Collins CO

28

36

1

1

1:11:25.5

6:44/M

 

 
Top

Overall Male Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Ted Haskell Laramie WY

147

40

1

3

1:14:00.2

6:59/M

 

 
Top

Male 29 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Michael Huntington Laramie WY

10

26

1

2

1:13:01.6

6:53/M

 

2

Benjamin Emery Casper WY

102

29

1

5

1:15:11.1

7:06/M

2:09.4

3

Gabriel Floyd Cheyenne WY

48

28

1

7

1:17:35.1

7:19/M

4:33.4

4

Chris Schabron Cheyenne WY

50

26

1

8

1:18:46.1

7:26/M

5:44.4

5

Brian Martisius Laramie WY

13

29

1

9

1:19:10.3

7:28/M

6:08.6

6

Ian Abernethy Laramie WY

73

28

1

17

1:24:49.8

8:00/M

11:48.2

7

Sam Singer Laramie WY

101

28

1

18

1:25:59.7

8:07/M

12:58.1

8

Alex Gorski Laramie WY

100

23

1

19

1:26:10.3

8:08/M

13:08.6

9

Josh Fuller Sheridan WY

29

22

1

21

1:28:08.5

8:19/M

15:06.8

10

callan wink laramie WY

145

26

1

22

1:28:56.4

8:23/M

15:54.7

11

Eli Lilley Laramie WY

160

24

1

25

1:30:03.8

8:30/M

17:02.1

12

Pierce Hansen Laramie WY

152

22

1

32

1:37:58.3

9:15/M

24:56.6

13

Paul Schabron Pavillion WY

159

24

1

34

1:38:05.7

9:15/M

25:04.0

14

Matthew Rubin Laramie WY

71

26

1

43

1:45:57.9

10:00/M

32:56.3

15

John Traxler Fort Collins CO

130

26

1

44

1:47:18.6

10:07/M

34:16.9

16

Zaixing Huang Laramie WY

153

29

1

47

1:47:38.0

10:09/M

34:36.3

17

Andy Garcia Casper WY

9

14

1

58

2:02:49.7

11:35/M

49:48.0

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Micah Rush Casper WY

116

31

1

4

1:14:33.1

7:02/M

 

2

Daniel Schlaepfer Laramie WY

24

33

1

6

1:15:21.0

7:07/M

0:47.9

3

Pete Stevenson Fort Collins CO

125

37

1

10

1:19:58.6

7:33/M

5:25.5

4

Alec Muthig Laramie WY

138

39

1

11

1:21:16.8

7:40/M

6:43.7

5

Grigory Kolesov Laramie WY

136

34

1

12

1:21:21.1

7:40/M

6:48.0

6

Ryan Radden Casper WY

62

36

1

13

1:21:44.0

7:43/M

7:10.8

7

Jason Roesler Laramie WY

139

39

1

14

1:23:00.9

7:50/M

8:27.8

8

George Mathes Laramie WY

74

39

1

15

1:24:00.5

7:55/M

9:27.4

9

Nate Hoyt Laramie WY

109

36

1

20

1:27:12.5

8:14/M

12:39.4

10

Maciej Pike-Birgunski Laramie WY

22

33

1

23

1:29:17.3

8:25/M

14:44.2

11

Nate Willson Laramie WY

142

32

1

24

1:29:35.2

8:27/M

15:02.0

12

David Watke Steamboat Springs CO

87

39

1

28

1:32:29.9

8:43/M

17:56.7

13

Travis Laurance Laramie WY

70

34

1

29

1:35:17.4

8:59/M

20:44.2

14

Mike McDowell Fort Collins CO

15

39

1

38

1:42:27.1

9:40/M

27:54.0

15

Matthew Floud Wellington CO

143

33

1

41

1:44:21.6

9:51/M

29:48.4

16

David Ludwin Laramie WY

156

31

1

46

1:47:27.7

10:08/M

32:54.5

17

Jason Ruff Cheyenne WY

133

30

1

52

1:53:13.0

10:41/M

38:39.8

18

Shaun Reinhart Fort Collins CO

78

32

1

53

1:54:21.1

10:47/M

39:47.9

19

Greg Biggers Laramie WY

18

36

1

54

1:54:26.7

10:48/M

39:53.6

20

Justin Woods Brighton CO

134

37

1

60

2:05:49.0

11:52/M

51:15.9

21

Brock Faulkner Laramie WY

127

31

1

64

2:16:32.7

12:53/M

1:01:59.6

22

Robert Broomfield Fort Collins CO

43

34

1

65

2:22:07.5

13:24/M

1:07:34.3

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Bart Geerts Laramie WY

54

47

1

16

1:24:38.9

7:59/M

 

2

Galen Woelk Laramie WY

14

41

1

26

1:30:07.2

8:30/M

5:28.3

3

Joe Bundy Laramie WY

117

48

1

40

1:44:17.0

9:50/M

19:38.1

4

Andrew Ruben Cheyenne WY

46

41

1

50

1:52:26.5

10:36/M

27:47.5

5

Brian Walter Fort Collins CO

129

42

1

55

1:55:16.8

10:52/M

30:37.9

6

Jeffrey Kennedy Laramie WY

99

41

1

63

2:15:45.2

12:48/M

51:06.3

 
Top

Male 50 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Steve Mecklenburg Fort Collins CO

76

55

1

27

1:30:11.4

8:30/M

 

2

Peter Thorsness Laramie WY

32

50

1

30

1:35:25.0

9:00/M

5:13.6

3

Neil Humphrey Laramie WY

137

61

1

31

1:35:51.9

9:03/M

5:40.4

4

Ken Duncan Fort Collins CO

106

53

1

33

1:38:04.4

9:15/M

7:52.9

5

Jonathan Zeif Fort Collins CO

31

57

1

35

1:38:36.7

9:18/M

8:25.2

6

Jeff O'Reilly Denver CO

131

50

1

36

1:39:54.3

9:25/M

9:42.8

7

Mike Selmer Laramie WY

141

54

1

37

1:40:36.9

9:29/M

10:25.4

8

Andrew Eckles Cheyenne WY

140

55

1

39

1:42:38.0

9:41/M

12:26.5

9

Jeff Snider Laramie WY

154

54

1

42

1:45:51.6

9:59/M

15:40.2

10

Robert Palmer III Gillette WY

85

52

1

45

1:47:18.8

10:07/M

17:07.3

11

Tim Kingston Cheyenne WY

121

52

1

48

1:50:45.3

10:27/M

20:33.8

12

Bill Voigt Casper WY

36

58

1

49

1:50:58.0

10:28/M

20:46.5

13

Michael Day Laramie WY

23

64

1

51

1:52:51.7

10:39/M

22:40.2

14

Louis Harmon Cheyenne WY

158

64

1

56

1:56:21.8

10:59/M

26:10.3

15

Mike McLemore Casper WY

83

50

1

57

1:57:20.4

11:04/M

27:08.9

16

John Semarick Fuquay Varina NC

35

54

1

59

2:04:03.2

11:42/M

33:51.7

17

Michael Lee Jones Fort Collins CO

20

53

1

61

2:06:41.4

11:57/M

36:29.9

18

Eric Easton Casper WY

11

54

1

62

2:08:22.6

12:07/M

38:11.1


*Overall place within gender.