Silent Trails Runner

Age Group Results

October 11, 2008


Results By Race Management Systems, Inc.

Men: 0-29 30-39 40-49 50-99
Women: 0-29 30-39 40-49 50-99

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Lauren Furtney          Laramie  WY           658   22        1    1:23:50.8    7:55/M             
Top

Overall Female Masters Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Sarah Konrad            Laramie  WY           684   41        5    1:32:03.1    8:41/M             
Top

Overall Female Grand Masters Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Gail Leedy              Laramie  WY           594   54       15    1:47:00.0   10:06/M             
Top

Female 29 and under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Lauren Furtney          Laramie  WY           658   22        1    1:23:50.8    7:55/M             
       2    Kristy Palmer           Laramie  WY           700   28        6    1:35:16.0    8:59/M      11:25.2
       3    Kaithryn Ott            Laramie  WY           608   26       11    1:44:50.5    9:53/M      20:59.7
       4    Kelsie Delaney          Laramie  WY           680   19       14    1:46:09.6   10:01/M      22:18.8
       5    Diann Marie Olson       Casper  WY            630   25       19    1:50:27.3   10:25/M      26:36.5
       6    Sara Lyttle             Casper  WY            638   23       20    1:51:13.3   10:30/M      27:22.5
       7    Jessica Lynn Szwast     Laramie  WY           646   20       21    1:51:28.1   10:31/M      27:37.3
       8    Michelle Culver         Laramie  WY           704   21       22    1:51:53.6   10:33/M      28:02.8
       9    Emily Guier             Laramie  WY           697   23       24    1:52:11.5   10:35/M      28:20.7
      10    Cassie Garcia           Laramie  WY           627   20       31    1:56:35.5   11:00/M      32:44.7
      11    Shana M McDermott       Laramie  WY           596   24       34    1:57:23.8   11:04/M      33:32.9
      12    Heidi Marie Farina      Laramie  WY           651   20       37    2:00:35.3   11:23/M      36:44.5
      13    Janet Johnson           Laramie  WY           721   26       41    2:02:29.7   11:33/M      38:38.9
      14    Cassady M Marshall      Laramie  WY           613   27       42    2:02:30.0   11:33/M      38:39.2
      15    Alicia Beedle           Laramie  WY           725   27       43    2:02:30.2   11:33/M      38:39.4
      16    Amanda Moyes            Laramie  WY           748   25       44    2:03:49.0   11:41/M      39:58.2
      17    Martha Inserra Tate     Laramie  WY           629   20       45    2:03:53.6   11:41/M      40:02.8
      18    Kimberly Anne Garvie    Laramie  WY           595   29       46    2:04:16.2   11:43/M      40:25.4
      19    Sabrina Cales           Laramie  WY           732   27       48    2:07:40.1   12:03/M      43:49.3
      20    Christina Ramirez       Sheridan  WY          591   25       55    2:22:16.1   13:25/M      58:25.2
      21    Emily Ahearn            Laramie  WY           745   29       56    2:29:56.8   14:09/M    1:06:06.0
     DNF    Mindy Buell             Laramie  WY           611   25                                  98:36:09.1
     DNF    Cathy C. Cooper         Sheridan  WY          612   27                                  98:36:09.1
     DNF    Mandy Kauffman          Laramie  WY           614   26                                  98:36:09.1
     DNF    Amanda Pohja            Laramie  WY           652   23                                  98:36:09.1
     DNF    Carrie Murthy           Laramie  WY           670   24                                  98:36:09.1
     DNF    Amanda Moyes            Laramie  WY           730   25                                  98:36:09.1
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Beth Rintz              Laramie  WY           675   35        2    1:27:37.2    8:16/M             
       2    Johnna French           Laramie  WY           718   38        3    1:27:52.8    8:17/M       0:15.6
       3    Jessie Cable            Laramie  WY           590   30        4    1:30:44.6    8:34/M       3:07.3
       4    Kiona Ogle              Laramie  WY           726   34        7    1:38:17.0    9:16/M      10:39.7
       5    Ranie Lynds             Laramie  WY           665   32        9    1:42:26.2    9:40/M      14:49.0
       6    Sarah Dahlberg          Laramie  WY           695   33       12    1:45:03.9    9:55/M      17:26.7
       7    Anna Chalfoun           Laramie  WY           702   35       16    1:48:03.0   10:12/M      20:25.8
       8    Michelle Worden         Laramie  WY           634   39       17    1:48:33.5   10:14/M      20:56.3
       9    Kena Fox-Dobbs          Laramie  WY           736   31       18    1:49:42.9   10:21/M      22:05.6
      10    Christine McCarrick     Laramie  WY           733   37       23    1:52:10.9   10:35/M      24:33.7
      11    Nancy Bokino            Moose  WY             678   32       25    1:52:24.7   10:36/M      24:47.4
      12    Amy Krist               Laramie  WY           685   39       26    1:53:06.6   10:40/M      25:29.4
      13    Laurie Milford          Laramie  WY           666   39       27    1:53:09.8   10:40/M      25:32.6
      14    Jennifer Lyford         Laramie  WY           606   37       28    1:54:02.3   10:45/M      26:25.0
      15    Virginia Fanning        Fort Collins  CO      657   37       30    1:55:48.4   10:55/M      28:11.2
      16    Monia Haselhorst        Laramie  WY           628   37       33    1:57:11.4   11:03/M      29:34.1
      17    Lisa McElwee            Laramie  WY           747   37       35    1:59:30.8   11:16/M      31:53.6
      18    Jill Larson             Wheatland  WY         664   35       36    1:59:35.4   11:17/M      31:58.2
      19    Jodi Shea               Laramie  WY           644   33       38    2:00:38.5   11:23/M      33:01.3
      20    Jennifer A Goyette      Laramie  WY           632   32       40    2:01:49.7   11:30/M      34:12.5
      21    Angelina Korzhova       Laramie  WY           676   35       49    2:08:54.2   12:10/M      41:16.9
      22    Julia Duncan            Laramie  WY           691   38       50    2:08:55.2   12:10/M      41:18.0
      23    Giulia Vernati          Laramie  WY           653   35       51    2:11:01.9   12:22/M      43:24.7
     DNF    Lisa Kramer-Lee         Sheridan  WY          587   31                                  98:32:22.7
     DNF    Tania Lee Harper        Sheridan  WY          589   30                                  98:32:22.7
     DNF    Ranee Valentine         Cheyenne  WY          674   31                                  98:32:22.7
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Sarah Konrad            Laramie  WY           684   41        5    1:32:03.1    8:41/M             
       2    Jennifer Christensen    Casper  WY            645   42        8    1:39:25.3    9:23/M       7:22.2
       3    Allison Campbell        Laramie  WY           694   48       10    1:43:08.7    9:44/M      11:05.6
       4    Peggy McCrackin         Laramie  WY           687   48       13    1:46:04.7   10:00/M      14:01.6
       5    Susan Jennett           Laramie  WY           661   48       29    1:54:27.5   10:48/M      22:24.3
       6    Enette Larson-Meyer     Laramie  WY           699   44       32    1:57:04.6   11:03/M      25:01.5
       7    Brenda Alexander        Laramie  WY           677   44       39    2:01:07.2   11:26/M      29:04.1
       8    Kathy Burman            Laramie  WY           621   43       47    2:06:48.5   11:58/M      34:45.3
       9    Susan Londe             Cheyenne  WY          649   48       54    2:22:13.8   13:25/M      50:10.6
      10    Maureen Moran           Lamesa  CA            669   49       57    2:41:27.9   15:14/M    1:09:24.8
      11    Shirley Hautala         Rock Springs  WY      711   42       58    2:45:04.0   15:34/M    1:13:00.8
Top

Female 50 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Gail Leedy              Laramie  WY           594   54       15    1:47:00.0   10:06/M             
       2    Mary E Bower            Laramie  WY           586   55       52    2:13:15.4   12:34/M      26:15.4
       3    Amber Travsky           Laramie  WY           703   53       53    2:21:13.0   13:19/M      34:13.0
     DNF    Carol E. Palmer         Gillette  WY          605   53                                  98:12:59.9
     DNF    Diane Gorski            Laramie  WY           660   53                                  98:12:59.9
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Ragan Driver            Laramie  WY           597   25        1    1:10:18.8    6:38/M             
Top

Overall Male Masters Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Dan Radosevich          Laramie  WY           709   46        7    1:15:23.3    7:07/M             
Top

Overall Male Grand Masters Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Mikell Platt            Laramie  WY           689   50        8    1:16:10.8    7:11/M             
Top

Male 29 and under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Ragan Driver            Laramie  WY           597   25        1    1:10:18.8    6:38/M             
       2    Jason C Delaney         Golden  CO            647   28        2    1:10:19.1    6:38/M       0:00.2
       3    Nik Deininger           Laramie  WY           706   21        3    1:10:30.5    6:39/M       0:11.7
       4    Chris Schabron          Laramie  WY           744   24        5    1:13:57.1    6:59/M       3:38.2
       5    Eugeniy Panzhinskiy     Laramie  WY           720   22        6    1:15:12.5    7:06/M       4:53.7
       6    Gabriel Aceroaz Blueste Laramie  WY           625   26        9    1:16:54.7    7:15/M       6:35.8
       7    David Londe             Cheyenne  WY          648   17       10    1:18:21.1    7:23/M       8:02.2
       8    Paige Chamberlain       Laramie  WY           707   22       12    1:21:14.3    7:40/M      10:55.5
       9    Ian Abernathy           Laramie  WY           693   26       13    1:21:31.6    7:41/M      11:12.7
      10    Josh Fuller             Sheridan  WY          617   20       16    1:22:49.3    7:49/M      12:30.4
      11    James Stewart           Cheyenne  WY          716   16       17    1:23:31.2    7:53/M      13:12.4
      12    Brian Martisius         Laramie  WY           692   27       18    1:25:28.5    8:04/M      15:09.7
      13    Chris Anacker           Aurora  CO            729   20       19    1:25:51.9    8:06/M      15:33.0
      14    Robert Palmer IV        Gillette  WY          673   18       21    1:26:38.4    8:10/M      16:19.5
      15    Christopher Robin       Cheyenne  WY          715   17       22    1:26:40.7    8:11/M      16:21.8
      16    Paul Schabron           Laramie  WY           749   22       25    1:28:20.7    8:20/M      18:01.9
      17    Steve Lipetzky          Sheridan  WY          592   26       26    1:29:37.3    8:27/M      19:18.5
      18    Dan Carson              Laramie  WY           728   29       30    1:31:31.8    8:38/M      21:13.0
      19    James Fox               Laramie  WY           650   24       32    1:32:11.0    8:42/M      21:52.1
      20    Jace Myran              Laramie  WY           731   28       35    1:33:35.6    8:50/M      23:16.8
      21    Tom Fitzgerald          Laramie  WY           739   18       40    1:35:55.2    9:03/M      25:36.4
      22    Steiner Voigt           Casper  WY            622   21       42    1:36:35.7    9:07/M      26:16.8
      23    Travis Steven Jordan    Washington  DC        643   23       51    1:45:14.7    9:56/M      34:55.9
      24    Dan Kiminki             Laramie  WY           737   29       54    1:46:52.6   10:05/M      36:33.7
     DNF    Robert P. Palmer IV     Laramie  WY           609   18                                  98:49:41.1
     DNF    Justin Soehngen         Laramie  WY           635   24                                  98:49:41.1
     DNF    Kyle Kattke             Golden  CO            663   23                                  98:49:41.1
     DNF    Sid Murthy              Laramie  WY           671   27                                  98:49:41.1
     DNF    Brett Heller            Lander  WY            681   28                                  98:49:41.1
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Ted Haskell             Laramie  WY           713   38        4    1:10:55.4    6:41/M             
       2    Grigory Kolesov         Laramie  WY           719   32       14    1:22:30.5    7:47/M      11:35.0
       3    MacIej Pike-Biegunski   Laramie  WY           738   31       23    1:27:39.3    8:16/M      16:43.8
       4    George Edward Mathes    Laramie  WI           639   37       24    1:28:02.9    8:18/M      17:07.4
       5    Nate J Hoyt             Laramie  WI           636   34       27    1:29:58.6    8:29/M      19:03.1
       6    Josh Dorrell            Laramie  WY           637   34       28    1:30:44.3    8:34/M      19:48.8
       7    Justin Woods            Denver  CO            603   35       34    1:33:26.0    8:49/M      22:30.5
       8    Hwakong Cheng           Laramie  WY           735   31       37    1:33:51.7    8:51/M      22:56.2
       9    Galen Woelk             Laramie  WY           714   39       38    1:33:58.4    8:52/M      23:02.9
      10    Andy Pannell            Laramie  WY           742   32       41    1:36:22.0    9:05/M      25:26.5
      11    Derrick McCuen          Fort Collins  CO      741   34       43    1:36:43.5    9:07/M      25:48.0
      12    Bryan Shuman            Laramie  WY           601   34       44    1:38:56.1    9:20/M      28:00.6
      13    Travis Laurance         Laramie  WY           734   32       45    1:40:47.7    9:30/M      29:52.2
      14    Greg Biggers            Laramie  WY           654   34       47    1:41:35.9    9:35/M      30:40.5
      15    Matthew Caires          Laramie  WY           631   34       59    1:52:15.3   10:35/M      41:19.8
      16    Bryon Lee               Sheridan  WY          588   31       65    1:57:42.5   11:06/M      46:47.1
      17    Patrick Goltl           Bridgeport  NE        599   34       66    2:00:10.2   11:20/M      49:14.7
     DNF    Daniel Joseph Muniz     Arvada  CO            600   33                                  98:49:04.5
     DNF    Mateo Mono Floud        Laramie  WY           626   31                                  98:49:04.5
     DNF    Kyle Fanning            Fort Collins  CO      656   37                                  98:49:04.5
     DNF    Jason Nicholas          Cheyenne  WY          688   38                                  98:49:04.5
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Dan Radosevich          Laramie  WY           709   46        7    1:15:23.3    7:07/M             
       2    Kurt Flaig              Laramie  WY           717   43       15    1:22:36.4    7:48/M       7:13.0
       3    Patrick Eastman         Laramie  WY           655   46       20    1:26:13.0    8:08/M      10:49.6
       4    Tom Radosevich          Casper  WY            708   41       29    1:31:10.3    8:36/M      15:46.9
       5    Jeff O'Reilly           Denver  CO            610   48       31    1:32:10.6    8:42/M      16:47.3
       6    Craig Johnson           Bridgeport  NE        662   49       39    1:34:38.1    8:56/M      19:14.7
       7    Jeff Miller             Fort Collins  CO      668   40       46    1:41:27.5    9:34/M      26:04.1
       8    Doug Hadden             Bridgeport  NE        598   41       49    1:43:14.8    9:44/M      27:51.5
       9    Rob Hamiln              Laramie  WY           698   44       50    1:45:14.1    9:56/M      29:50.8
      10    David Asselin           Fort Collins  CO      633   48       52    1:45:20.3    9:56/M      29:56.9
      11    Alex Buerkle            Laramie  WY           679   40       53    1:46:37.3   10:03/M      31:13.9
      12    Dan Thero               Fort Collins  CO      593   41       55    1:47:33.6   10:09/M      32:10.2
      13    Ed Sherline             Laramie  WY           746   46       58    1:51:27.9   10:31/M      36:04.5
      14    Tim Allen Culver        Cheyenne  WY          620   43       61    1:55:30.0   10:54/M      40:06.7
      15    Mike McLemore           Casper  WY            642   48       62    1:56:00.7   10:57/M      40:37.4
      16    Mike Hautala            Laramie  WY           712   43       69    2:45:04.3   15:34/M    1:29:41.0
     DNF    Dallas Covalt           Broadwater  NE        602   48                                  98:44:36.6
     DNF    Jay Miller              Fort Collins  CO      667   40                                  98:44:36.6
     DNF    Peter Thorsness         Laramie  WY           743   48                                  98:44:36.6
Top

Male 50 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Mikell Platt            Laramie  WY           689   50        8    1:16:10.8    7:11/M             
       2    Rick Bishop             Cheyenne  WY          710   50       11    1:18:36.2    7:25/M       2:25.3
       3    Dave Yanchek Gr Yanchek Cheyenne  WY          640   51       33    1:32:51.3    8:46/M      16:40.4
       4    Neil Humphrey           Laramie  WY           641   59       36    1:33:46.8    8:51/M      17:36.0
       5    Bill Voigt              Casper  WY            690   56       48    1:42:49.1    9:42/M      26:38.3
       6    Dean Lebeda             Laramie  WY           740   57       56    1:47:51.1   10:10/M      31:40.3
       7    Richard Garrett         Lander  WY            659   56       57    1:50:08.1   10:23/M      33:57.2
       8    Robert P. Palmer        Gillette  WY          604   50       60    1:53:07.0   10:40/M      36:56.2
       9    Jeff Fuller             Sheridan  WY          722   56       63    1:56:40.2   11:00/M      40:29.3
      10    Michael Day             Laramie  WY           696   62       64    1:57:03.5   11:03/M      40:52.7
      11    Gordon Bryson           Laramie  WY           727   62       67    2:12:51.9   12:32/M      56:41.1
      12    Richard Nagler          Evergreen  CO         672   76       68    2:17:16.0   12:57/M    1:01:05.1
     DNF    Eric Easton             Casper  WY            701   52                                  98:43:49.1
     DNF    Frosty Kepler           Laramie  WY           705   74                                  98:43:49.1

*Overall place within gender.